Smiech zmierňuje bolesť

10.02.2023

Najnovšou teóriou vedci zistili, že smiech dokáže znížiť prah citlivosti voči bolesti. Vedúcim výskumného tímu je britský antropológ a evolučný psychológ Robin Dunbar.

Štúdia jeho tímu z Oxfordskej univerzity ukázala, že ľudia cítia menej bolesti po tom, čo si pozreli dobrú komédiu. Zverejnil ju odborný časopis Proceedings of the Royal Society B.

Experimentátori najskôr účastníkov pokusu otestovali, aký majú prah bolesti. Potom ich rozdelili do dvoch skupín. Jedna sa 15 minút pozerala na videá s komédiami, druhá na prenosy, ktoré vedci považovali za nudné.

Výsledkom bolo pozoruhodné zistenie: tí, ktorí sa pozerali na komédie, vyvolávajúce hlasný smiech, potom menej vnímali bolesť (podľa vedcov sa ich prah bolesti zvýšil asi o desať percent). Nemenej prekvapujúcim zistením bol fakt, že v druhej, nudnej skupine sa prah bolesti naopak znížil.

Dôležitý bol aj typ smiechu. Tichý, zdržanlivý smiech nemal nijaký fyziologický efekt, pomáhal iba hlasný hurónsky rehot, vychádzajúci až z brucha. Profesor Dunbar sa nazdáva, že iba takýto nekontrolovateľný rehot uvoľňuje do tela endorfíny, ktoré vytvárajú miernu eufóriu a súčasne potláčajú bolesť.

Že úsmev a smiech znižujú pocity bolesti. Dokázala to štúdia psychologičky Sarah Pressman z Kalifornskej Univerzity v Irvine. Ľudia, ktorí sa počas očkovania usmievali, cítili o 40 % menšiu bolesť. Usmievajúci sa pacienti preukázali aj nižšie riziko stresu, preukázané tepom srdca. Znížené pocity bolesti súvisia aj so šťastnými hormónmi - endorfínmi a serotonínom. Úsmev a smiech vám tiež pomáhajú prekonať kritické situácie v živote. Ako sa hovorí, s úsmevom na perách ide všetko ľahšie.

Aké výhody nám ešte smiech prináša v súvislosti so stresom a bolesťou

  • Smiech uvoľňuje napätie zadržiavaných pocitov,
  • pomáha človeku udržať si nadhľad,
  • má skutočné fyzické účinky, ktoré znižujú úroveň stresových hormónov,
  • smiech pomáha vydržať emocionálnu bolesť pri tragickej udalosti.